Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)

Rejestracja ASI FENG PFR Ventures

12 lutego ruszył nabór do nowego unijnego programu dla przedsiębiorców Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) prowadzonego przez PFR Ventures największego w Europie Środkowo-Wschodniej zarządzającego Funduszami Funduszy, który wspiera rozwój rynku VC/PE w Polsce. 

Przez ostatnich 6 lat Genprox obsługiwał księgowo i raportowo większość funduszy VC działających w Polsce w ramach programu POIR realizowanego przez PFR Ventures Starter, Otwarte Innowacje, Biznest oraz CVC. Mając unikalną wiedzę o obowiązujących dotychczas programach i praktycznych problemach podatkowych, księgowych, rozliczeń opłaty za zarządzanie, wynagrodzeń kluczowego personelu, kwartalnego raportowania do PFR Ventures chcemy na tej stronie podzielić się naszym doświadczeniem z nowymi zarządzającymi aplikującymi do PFR Ventures FENG w ramach programów Starter 2.0, Otwarte Innowacje 2.0, Biznest 2.0, KOFFI 2.0 oraz CVC 2.0. 

PFR Ventures FENG

Wyzwania dla ASI w PFR Ventures

 • Zaangażowanie i wynagrodzenie kluczowego personelu 
 • Kwartalne raportowanie do PFR Ventures
 • Księgowość ASI i ZASI oraz podatki funduszu VC
 • Dostępność danych finansowych spółek portfelowych
 • Wycena lokat ASI i dobór modeli wyceny spółek portfelowych
 • Koszty podatkowe ASI – źródła kapitałowe i pozostałe
 • Opłata za zarządzanie i jej rozpoznanie dla CIT
 • Przygotowanie dokumentacji na Komitet Inwestycyjny PFR Ventures
 • Fakturowanie koinwestorów ASI a zwolnienie z VAT
 • Potrzeba tworzenia spółki Advisory w programach koinwestycyjnych
 • Świadczenie przez ASI lub ZASI usług wsparcia dla spółek portfelowych
 • Możliwość odliczenia VAT w funduszu VC
 • Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego i audytu ASI i ZASI
 • Podatkowe ujęcie transakcji wymiany udziałów / akcji
PFR Ventures FENG VC ASI

I nabór 12 lutego 2024

II nabór planowany na koniec marca 2024

III nabór planowany 17 czerwca 2024

Fakty o PFR Ventures FENG

W ramach FENG PFR Ventures planowane jest utworzenie 5 programów: PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC.

PFR Starter i PFR Biznest to oferta dla funduszy VC, które planują inwestycje w małe i średnie firmy znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju.

PFR Otwarte Innowacje to program dla funduszy, które planują inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I, które mogą być na wczesnych, jak i dalszych etapach rozwoju.

Program PFR KOFFI, czyli inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.

PFR CVC będzie inwestować w spółki poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Nasze usługi dla funduszy VC

Rejestracja w KNF, analityka, plan kont i raporty funduszu

Współpracujemy ze wszystkimi liczącymi się kancelariami prawnymi wspierającymi fundusze VC. Wspólnie z naszymi partnerami możemy zapewnić profesjonalny proces ustrukturyzowania ZASI i ASI oraz rejestracji zarządzającego w KNF, KRS oraz wsparcia w rejestracji do FATCA.

Księgowość, sprawozdania i podatki ZASI/ASI

Nasz zespół legitymuje się̨ m.in. członkostwem w brytyjskiej izbie biegłych rewidentów ACCA, Krajowej Izbie Radców Prawnych, tytułem Doradcy Podatkowego oraz Doradcy Inwestycyjnego i Maklera Papierów Wartościowych. Jesteśmy również członkiem PSIK.

Platforma raportowa dla VC i spółek portfelowych

Funduszom VC zapewniamy dostęp do platformy raportowej, która umożliwia ewidencję emisji kapitału i długu wraz z procesem onboardingu inwestorów. Fundequate pozwala na monitoring spółek portfelowych i raportowanie zarządcze funduszu VC

Wyceny aktywów i projekty due diligence spółek

Nasz dział doradczy w ramach Genprox Advisory rocznie realizuje kilkadziesiąt projektów due diligence i wycen aktywów finansowych. Wspieramy fundusze VC zarówno na etapie projektów due diligence finansowego jak i w okresowych wycenach lokat ASI.

Dariusz Landsberg Genprox
Jesteśmy liderem rynku w obsłudze funduszy VC – od wejścia dyrektywy AIFMD do polskiego porządku prawnego aktywnie tworzymy standardy dla rynku VC wspólnie z najlepszymi kancelariami prawnymi i doradcami podatkowymi. Obsługujemy fundusze VC oparte o strukturę ZASI/ASI o wartości aktywów pod zarządzaniem (AuM) blisko 6 mld PLN, co daje nam 70% udział w rynku ASI w Polsce. Posiadamy praktyczną znajomość wszystkich wymogów raportowych programów PFR Ventures oraz specyfikę funduszy prywatnych i korporacyjnych. Jako profesjonalny podmiot obsługujemy ASI PFR Ventures, które w ramach perspektywy FENG będą działały jako fund-of-funds. 

Dariusz Landsberg, FCCA

Dyrektor zarządzajacy Genprox

Porozmawiajmy o Twoim funduszu VC

Jeśli poszukujesz zaufanego i doświadczonego partnera do wsparcia oraz prowadzenia Twojego funduszu, napisz do nas lub umów się na konsultację.