Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)

PFR Ventures FENG - księgowość ASI i nie tylko

12 lutego ruszył nabór do nowego unijnego programu dla przedsiębiorców Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) prowadzonego przez PFR Ventures największego w Europie Środkowo-Wschodniej zarządzającego Funduszami Funduszy, który wspiera rozwój rynku VC/PE w Polsce. 

Przez ostatnich 6 lat Genprox obsługiwał księgowo i raportowo większość funduszy VC działających w Polsce w ramach programu POIR realizowanego przez PFR Ventures Starter, Otwarte Innowacje, Biznest oraz CVC. Mając unikalną wiedzę o obowiązujących dotychczas programach i praktycznych problemach podatkowych, księgowych, rozliczeń opłaty za zarządzanie, wynagrodzeń kluczowego personelu, kwartalnego raportowania do PFR Ventures chcemy na tej stronie podzielić się naszym doświadczeniem z nowymi zarządzającymi aplikującymi do PFR Ventures FENG w ramach programów Starter 2.0, Otwarte Innowacje 2.0, Biznest 2.0, KOFEE 2.0 oraz CVC 2.0. 

PFR Ventures FENG

Wyzwania dla ASI w PFR Ventures

 • Zaangażowanie i wynagrodzenie kluczowego personelu 
 • Kwartalne raportowanie do PFR Ventures
 • Księgowość ASI i ZASI oraz podatki funduszu VC
 • Dostępność danych finansowych spółek portfelowych
 • Wycena lokat ASI i dobór modeli wyceny spółek portfelowych
 • Koszty podatkowe ASI – źródła kapitałowe i pozostałe
 • Opłata za zarządzanie i jej rozpoznanie dla CIT
 • Przygotowanie dokumentacji na Komitet Inwestycyjny PFR Ventures
 • Fakturowanie koinwestorów ASI a zwolnienie z VAT
 • Potrzeba tworzenia spółki Advisory w programach koinwestycyjnych
 • Świadczenie przez ASI lub ZASI usług wsparcia dla spółek portfelowych
 • Możliwość odliczenia VAT w funduszu VC
 • Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego i audytu ASI i ZASI
 • Podatkowe ujęcie transakcji wymiany udziałów / akcji
PFR Ventures FENG VC ASI

I nabór 12 lutego 2024

II nabór planowany na koniec marca 2024

III nabór planowany w II i III kwartale 2024 

Fakty o PFR Ventures FENG

W ramach FENG PFR Ventures planowane jest utworzenie 5 programów: PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC.

PFR Starter i PFR Biznest to oferta dla funduszy VC, które planują inwestycje w małe i średnie firmy znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju.

PFR Otwarte Innowacje to program dla funduszy, które planują inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I, które mogą być na wczesnych, jak i dalszych etapach rozwoju.

Program PFR KOFFI, czyli inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.

PFR CVC będzie inwestować w spółki poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Nasze usługi dla funduszy VC

Rejestracja w KNF, analityka, plan kont i raporty funduszu

Współpracujemy ze wszystkimi liczącymi się kancelariami prawnymi wspierającymi fundusze VC. Wspólnie z naszymi partnerami możemy zapewnić profesjonalny proces ustrukturyzowania ZASI i ASI oraz rejestracji zarządzającego w KNF, KRS oraz wsparcia w rejestracji do FATCA.

Księgowość, sprawozdania i podatki ZASI/ASI

Nasz zespół legitymuje się̨ m.in. członkostwem w brytyjskiej izbie biegłych rewidentów ACCA, Krajowej Izbie Radców Prawnych, tytułem Doradcy Podatkowego oraz Doradcy Inwestycyjnego i Maklera Papierów Wartościowych. Jesteśmy również członkiem PSIK.

Platforma raportowa dla VC i spółek portfelowych

Funduszom VC zapewniamy dostęp do platformy raportowej, która umożliwia ewidencję emisji kapitału i długu wraz z procesem onboardingu inwestorów. Fundequate pozwala na monitoring spółek portfelowych i raportowanie zarządcze funduszu VC

Wyceny aktywów i projekty due diligence spółek

Nasz dział doradczy w ramach Genprox Advisory rocznie realizuje kilkadziesiąt projektów due diligence i wycen aktywów finansowych. Wspieramy fundusze VC zarówno na etapie projektów due diligence finansowego jak i w okresowych wycenach lokat ASI.

Dariusz Landsberg Genprox
Jesteśmy liderem rynku w obsłudze funduszy VC – od wejścia dyrektywy AIFMD do polskiego porządku prawnego aktywnie tworzymy standardy dla rynku VC wspólnie z najlepszymi kancelariami prawnymi i doradcami podatkowymi. Obsługujemy fundusze VC oparte o strukturę ZASI/ASI o wartości aktywów pod zarządzaniem (AuM) blisko 6 mld PLN, co daje nam 70% udział w runku ASI w Polsce. Posiadamy praktyczną znajomość wszystkich wymogów raportowych programów PFR Ventures oraz specyfikę funduszy prywatnych i korporacyjnych. Jako profesjonalny podmiot obsługujemy ASI PFR Ventures, które w ramach perspektywy FENG będą działały jako fund-of-funds. 

Dariusz Landsberg, FCCA

Dyrektor zarządzajacy Genprox

Porozmawiajmy o Twoim funduszu VC

Jeśli poszukujesz zaufanego i doświadczonego partnera do wsparcia oraz prowadzenia Twojego funduszu, napisz do nas lub umów się na konsultację.