Wycena firmy & startupu

Profesjonalna wycena przedsiębiorstwa

W Genprox specjalizujemy się w kompleksowej i rzetelnej wycenie firm, w tym startupów na każdym etapie ich rozwoju. Nasze usługi są kluczowe w planowaniu sprzedaży, fuzji, przejęć, pozyskiwaniu finansowania, strategicznym zarządzaniu oraz nieodzowne w celu podjęcia optymalnej decyzji inwestycyjnej.

Dzięki naszemu doświadczeniu i certyfikowanym ekspertom, dostarczamy szczegółowe analizy i raporty, które umożliwiają podejmowanie świadomych decyzji biznesowych. Oferujemy wsparcie na każdym kroku, od analizy finansowej po szczegółowe prognozy, zapewniając pełne zrozumienie wartości przedsiębiorstwa.

Przygotowujemy modele wyceny przedsiębiorstw na potrzeby zarówno transakcji fuzji i przejęć, jak i okresowej wyceny aktywów alternatywnych spółek inwestycyjnych. Współpracujemy z wieloma funduszami inwestycyjnymi oraz kancelariami prawnymi zaangażowanymi w procesy M&A.

Wycena Firmy & Startupu — Profesjonalna Wycena Przedsiębiorstw

Czym jest wycena firmy i dla kogo jest?

Wycena firmy to proces określania aktualnej sytuacji i wartości przedsiębiorstwa przy użyciu obiektywnych miar oraz ocen wszystkich aspektów jej funkcjonowania.

Wycena firmy jest przy tym niezbędna w wielu sytuacjach biznesowych, takich jak:

  • Planowanie sprzedaży przedsiębiorstwa;
  • Fuzje i przejęcia;
  • Przygotowanie do projektu inwestycyjnego;
  • Pozyskiwanie finansowania;
  • Planowanie strategiczne.

Alternatywne spółki inwestycyjne podlegają pod reżim okresowych wycen inwestycji portfelowych. W przypadku ASI notowanych na rynkach kapitałowych wyceny inwestycji przeprowadzana jest najczęściej w kwartalnych interwałach. W pozostałych przypadkach wyceny wymagane są najczęściej raz w roku, choć wielu naszych klientów zleca nam znacznie częściej aktualizację wartości portfela inwestycyjnego.

W kontekście ASI warto wspomnieć, że przygotowujemy nie tylko wyceny instrumentów udziałowych, ale także dłużnych (kredyty i pożyczki, obligacje) i pochodnych. Jako jedni z nielicznych na rynku przygotowujemy wyceny portfela dłużnego zgodnie z wymaganą rozporządzeniem metodą efektywnej stopy procentowej, a także z szacowaniem odpisów na oczekiwane straty kredytowe.

Nasze usługi zaprojektowaliśmy tak, aby każdy przedsiębiorca i każdy inwestor, który znalazł się w powyżej wymienionych sytuacjach, otrzymał kompleksową i efektywną pomoc.

Etapy wyceny firmy

Wiemy, że wycena przedsiębiorstwa to dla wielu osób proces niejasny i niezrozumiały, a w związku z tym trudny do czasowego i finansowego oszacowania.

Rozumiejąc potrzeby, ale też obawy naszych klientów, dostosowaliśmy świadczone usługi w taki sposób, aby umożliwić każdemu łatwe poruszanie się w trakcie całego procesu wyceny. Jego przejrzystość zwiększamy dodatkowo, dostarczając kompleksowe raporty, które uwypuklają wszystkie kluczowe aspekty badania.

Jak w praktyce dokładnie wygląda proces wyceny firmy?

Wycena firmy przebiega w konkretnych, następujących po sobie etapach, które, choć mogą się nieco różnić w zależności od przyjętych metod wyceny, to jednak zawsze tworzą podobny, procesowy szkielet. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, opisujemy go poniżej.

Zapoznanie klienta z metodologią oraz wszystkimi wnioskami płynącymi z analizy to klucz do prawidłowego wykorzystania wyceny w przyszłości.

 

Etap pierwszy to określenie potrzeb konkretnego klienta oraz zebranie i analiza wszystkich niezbędnych danych finansowych. Najlepszym indykatorem są przy tym historyczne wyniki, które jednak nie zawsze są dostępne.

Przy wielu metodach niezwykle ważne jest także dokonywanie wiarygodnych prognoz przyszłości. Przy wycenie spółki metodą DCF będą to na przykład przyszłe przepływy pieniężne.

Posiadanie zweryfikowanych danych finansowych oraz dokonanych prognoz daje podstawę do wykonania niezbędnych obliczeń. Często ważne na tym etapie jest także podjęcie decyzji czy analiza prowadzona będzie z perspektywy całego przedsiębiorstwa, czy na przykład tylko z perspektywy posiadaczy kapitału udziałowego.

Przy niektórych metodach wycen obliczone wyniki mogą wymagać pewnych korekt i aktualizacji. Będzie tak przykładowo przy metodzie FCFF, przy której wyliczone wartości zdyskontowanych przepływów pieniężnych skorygować trzeba o wartość zadłużenia netto.

Ostatni etap wyceny firmy i startupu to zawsze etap podsumowania i prezentacji wyników. Musi on obejmować wszystkie kluczowe założenia, zastosowane stopy dyskontowe oraz uzasadnienie przyjętych prognoz.

Możliwa do oszacowana jest więc nie tylko wycena podmiotu dojrzałego, ale również firmy dopiero co powstałej, nawet będącej na etapie koncepcyjnym.

Wyceniamy nie tylko przedsiębiorstwa, ale również startupy. Mamy doświadczenie i wiemy, jak podejść do wyceny także takich podmiotów. Są metody, które nawet przy braku wielu dostępnych danych, pozwalają efektywnie działać i w sposób uproszczony wycenić startup.

Zakres wyceny:
Startup vs. Dojrzałe przedsiębiorstwo

  1. Przeprowadzamy wyceny na każdym etapie rozwoju firmy, w tym:
  2. Na etapie koncepcyjnym (Pre-seed stage);
  3. Na etapie zalążkowym (Seed stage);
  4. Na etapie wczesnego rozwoju (Early stage);
  5. W fazie wzrostu (Growth stage);
  6. Na etapie ekspansji (Expansion stage);
  7. Na etapie stabilnego rozwoju;
  8. Na etapie zamknięcia/zejścia ze sceny (Exit stage).
 

Metody wyceny firmy – podejmuj świadome decyzje na podstawie rzetelnych informacji

Dzięki wysokim kompetencjom w obszarze modelowania finansowego jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom dodatkowe wsparcie analityczne w procesach m.in. podejmowania strategicznych decyzji biznesowych, czy kontrolingu finansowego.

Genprox zrealizował ponad 150 projektów w przedmiocie wyceny przedsiębiorstw. W części transakcyjnej naszymi głównymi klientami były fundusze venture capital i private equity. Wyceniane przez nas spółki pochodziły najczęściej z branż:

  • software,
  • e-commerce,
  • przemysł,
  • energetyka i OZE,
  • usługi.

Wykorzystując pozycję lidera rynku obsługi finansowo-księgowej alternatywnych spółek inwestycyjnych, realizujemy corocznie kilkadziesiąt wycen portfeli inwestycyjnych alternatywnych spółek inwestycyjnych.

Każda firma jest inna. W każdym przypadku musimy więc dostosować metody wyceny do specyfiki danego przedsiębiorstwa w tym w szczególności do etapu jego rozwoju. Jakie najważniejsze metody mamy do dyspozycji?

Metody Dochodowe (m.in. metoda DCF)

Analiza przyszłych dochodów i ich wpływ na obecną wartość firmy Metody dochodowe (w tym również metoda DCF, czyli metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych) to natomiast sposoby dochodzenia do wyceny firmy, które zakładają, że wartością biznesu jest jego zdolność do generowania nadwyżek przychodów nad wydatkami. W ramach dochodowych metod wycen przedsiębiorstw prognozowane są więc przyszłe przepływy finansowe w określonym horyzoncie czasowym.

Metody Mnożnikowe/ Porównawcze

Porównanie firmy z podobnymi przedsiębiorstwami na rynku Metody mnożnikowe, czyli metody porównawcze wyceny przedsiębiorstw to kolejne, bardzo popularne metody. Opierają się one na dostępnych wskaźnikach finansowych (takich jak np. P/E, EV/EBITDA), porównując badane przedsiębiorstwo z podmiotami jak najbardziej podobnymi. Metoda ta jest więc nie tylko bardzo prosta, ale także stosunkowo obiektywna (bo unika subiektywnych prognoz i werdyktów).

Metody Majątkowe

Ocena wartości aktywów netto firmy Metody majątkowe wyceny przedsiębiorstw to z kolei metody, które pod uwagę biorą przede wszystkim majątek analizowanych podmiotów. Oparcie badania na księgowej lub rynkowej wartości aktywów ma jednak jeden mankament. Związany jest on z trudnością wyceny niektórych wartości niematerialnych i prawnych w bilansie.

Dlaczego warto nas wybrać?

Dariusz Landsberg Genprox

Wycena biznesu nie jest łatwa. Szczególnie dotyczy to firm i startupów, które dopiero wystartowały z nowym pomysłem i mają niewielkie lub zerowe przychody oraz systematycznie ponoszone straty.

Zrealizowaliśmy już ponad 150 projektów badań Due Diligence oraz wycen przedsiębiorstw i startupów. Rozumiemy więc potrzeby potencjalnego inwestora i na podstawie wypracowanych standardów każdorazowo jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie metody wyceny przedsiębiorstw do sytuacji konkretnego podmiotu (mając na uwadze m.in. etap jego rozwoju oraz branżę, w której działa).

Posiadamy przy tym szerokie doświadczenie oraz kompetencje merytoryczne i certyfikaty, w tym: Doradcy Inwestycyjnego, ACCA, Doradcy Podatkowego i Radcy Prawnego.

Pod jednym dachem oferujemy więc kompleksową usługę, która nie jest dostępna nigdzie indziej.

Efektem naszych prac jest natomiast całościowy raport z przeprowadzonego badania, który identyfikuje wszystkie kluczowe ryzyka finansowe oraz podatkowe.

Dariusz Landsberg, FCCA

Dyrektor zarządzajacy Genprox

Porozmawiajmy o wycenie Twojej firmy

Genprox Advisory to więc najwyższej jakości, kompleksowe analizy Due Diligence oraz wyceny spółek i wartości IP dla Funduszy VC/PE, branżowych inwestorów oraz potencjalnych spółek portfelowych.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w rzetelnej wycenie przedsiębiorstwa!

FAQ

Wycena przedsiębiorstwa to proces szacowania wartości godziwej spółki na potrzeby m.in. realizacji transakcji, sprawozdawczości, postępowań restukturyzacyjnych, etc.

Dysponowanie wiarygodną wyceną umożliwia podejmowanie optymalnych decyzji inwestycyjnych, skuteczne prowadzenie negocjacji umowy inwestycyjnej, a także rzetelne raportowanie informacji zarządczych.

Zlecając przygotowanie wyceny doświadczonym i niezależnym specjalistom otrzymujesz rękojmię profesjonalnej realizacji usługi i znacznie większą jej wiarygodność wśród interesariuszy (np. wśród audytorów lub organów podatkowych).

Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów realizujących wyceny przedsiębiorstw, m.in. firmy konsultingowe, doradcze, domy maklerskie, banki i butiki inwestycyjne. W celu podjęcia dobrego wyboru doradcy warto kierować się renomą i doświadczeniem ekspertów.

Koszty przeprowadzenia wyceny przedsiębiorstwa są istotnie zależne od ustalonego zakresu prac oraz oczekiwań inwestorów. Przy szacowaniu pracochłonności projektu należy brać pod uwagę model biznesowy i skalę prowadzonych przez spółkę operacji. Należy również uwzględnić strukturę grupy oraz jej historię. Koszty badań due diligence zawierają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu tys. PLN. W przypadku relatywnie młodych podmiotów należy przyjąć, że koszty takiego procesu oscylują w granicach kilkunastu / małych kilkudziesięciu tys. PLN.

Czas trwania wyceny zależy od wielkości spółki,  przygotowania spółki do procesu wyceny. Prostą wycenę spółki można już wykonać przez profesjonalny zespół w 3 dni robocze. Oczywiście im bardziej dojrzałe przedsiębiorstwo, tym dłuższy czas na wycenę.

Proces wyceny przedsiębiorstwa, pomimo że jest procesem wieloaspektowym i może być skomplikowanym, zasadniczo może zostać przeprowadzony przez każdą osobę, która posiada do tego odpowiednie kwalifikacje i wie, jak to zrobić.

Wybór takiej osoby jest jednak o tyle kluczowy, że w sposób bezpośredni wpływać będzie na samą wycenę przedsiębiorstwa i jej poprawność – co z kolei może przełożyć się na przyszłość firmy i osób, które są z nią w jakiś sposób powiązane.

Warto więc zrobić to dobrze i postawić na rozwiązania sprawdzone oraz wysoce specjalistyczne. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy wyborze podmiotu do wyceny firmy? Oto krótka lista pozytywnych kryteriów:

  1. Uprawnienia doradcy inwestycyjnego;
  2. Kwalifikacje biegłego rewidenta;
  3. Międzynarodowe certyfikaty i kwalifikacje z dziedziny finansów;
  4. Finansowe wykształcenie akademickie;
  5. Udokumentowane doświadczenie w sporządzaniu wycen;
  6. Doświadczenie zawodowe w firmach audytorskich oraz doradczych.