Analityka BI dla Startupu w modelu SaaS

Jeśli działasz w modelu subskrypcyjnym (SaaS), to niezależnie od tego gdzie masz swoją księgowość my możemy zaprojektować i zaimplementować model BI dla Twojego Startupu. Dostęp do Twoich danych będzie możliwy za pośrednictwem jednej z dwóch platform – Microsoft Power BI lub Google Data Studio. Odejdź od analiz obrotówek i zestawień w Excelu przenosząc raportowanie zarządcze Twojego Startupu w nowy wymiar. 

BI dla Startupu

Czym jest Business Intelligence?

W najprostszy sposób można stwierdzić, że BI to proces przekształcania danych w informacje biznesowe. Przy zastosowaniu odpowiednich technik, narzędzi oraz obliczeń, dane z systemów księgowych mogą być doskonałym materiałem do analiz efektywności działania przedsiębiorstwa. Wszystkie operacje finansowe zapisane są na bazie danych systemów księgowych i dzięki wykorzystaniu tych struktur, nie ma konieczności tworzenia dodatkowych hurtowni danych do obliczenia kluczowych wskaźników efektywności.

Organizacja pracy

Nie ma potrzeby przesyłania setek plików, tworzenia hurtowni danych, uzupełniania plików ręcznie, ponieważ możemy podłączyć się do bazy danych systemu księgowego i pobrać istotne dane. Dodatkowo oszczędzasz również czas swoich pracowników, którzy musieliby zapoznać się ze strukturą bazy danych lub gromadzić dane w plikach. Zachowujesz spójność danych z księgowością, czyli z działem, który tworzy najważniejsze sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa. Zyskujesz czas na analizę i wdrożenie nowych rozwiązań.  

Rozpoczęcie prac

Podłączamy się do bazy danych systemu księgowego poprzez MS SQL Server na poziomie read-only i organizujemy dane, których użyjemy w raporcie. Skonstruowane zapytanie pobierające zorganizowane dane podpinamy do narzędzia BI. Na podstawie otrzymanych danych wyliczamy odpowiednie miary oraz układamy wizualizacje. Cały proces ustalamy z użytkownikiem końcowym i dostosowujemy widok raportu.

Narzędzia BI

Zgodnie z raportem Gartnera, firma Microsoft oferująca narzędzie Power BI, jest liderem na rynku rozwiązań Business Intelligence. Dlatego też, do budowy raportów wykorzystujemy głównie właśnie to narzędzie. Raporty są proste w obsłudze, dostępne online zarówno przez przeglądarkę jak i na smartfonach oraz klarowne i przejrzyste. Power BI jest nowoczesnym narzędziem o stosunkowo niskich kosztach utrzymania, dostarczanym przez giganta na rynku oprogramowania wspierającego prace biurowe.

Kluczowe wskaźniki w modelu SaaS

Poniżej prezentujemy krótka listę najważniejszych wskaźników, które możemy wyliczyć na podstawie danych z systemów księgowych. Poniższe wskaźniki możemy przestawić w ramach porównań miesięcznych, kwartalnych, rocznych itd:

  • Revenue – przychód
  • Recurring Revenue – cykliczny przychód
  • New Recurring Revenue – nowo pozyskany cykliczny przychód w wybranym okresie
  • New Recurring Revenue Net – różnica przychodu z bieżącego okresu względem poprzedniego
  • Grow Rate % – różnica przychodu z bieżącego okresu względem poprzedniego wyrażona w procentach
  • Average Recurring Revenue – średni przychód cykliczny na Klienta
  • Churn Net, Churn Gross – strata cyklicznego przychodu oraz strata pomniejszona o nowy przychód cykliczny
  • Customer Retention – utrzymanie Klientów

Wnioski

Implementacja modelu BI to dostarczenie niezbędnych informacji do zarządzania i podejmowania trafnych decyzji, ograniczenie ryzyka oraz możliwości popełniania błędów. Połączenie BI wraz systemem księgowym pozwoli na obniżenie kosztów pracowniczych, zachowanie spójności danych i poprawne zarządzanie danymi. Zapewni również wgląd w kolosalną ilość danych, z możliwością wykazania tych najważniejszych.

Nasze doświadczenie i kompetencje

Nasi analitycy biznesowi mają wieloletnie doświadczenie w raportowaniu kluczowych wskaźników efektywności działania przedsiębiorstw. Jako firma specjalizująca się w księgowości i raportowaniu funduszy VC oraz Startupów, posiadamy szerokie kompetencje merytoryczne i doskonale rozumiemy ich potrzeby raportowe. Jesteśmy w stanie podjąć się pełnej obsługi księgowej, podatkowej i raportowej, co zapewnia transparentność raportowania.

Dariusz Landsberg

Skontaktuj się z nami

Dariusz Landsberg, Dyrektor zarządzający

dariusz.landsberg@genprox.com
Tel. +48 603 413 133