Raportowanie ESG spółek portfelowych do funduszy VC według standardu Invest Europe

Raportowanie ESG spółek portfelowych do funduszy VC w ramach standardu Invest Europe

Raportowanie ESG będzie coraz silniej dotyczyło podmiotów operujących w branży Venture Capital. Mówimy tu zarówno o funduszach Venture Capital jak i spółkach portfelowych, które winny przygotować się na poszerzony format oceny projektów inwestycyjnych.

Fundusze Venture Capital podobnie jak wszystkie inne podmioty zbiorowego inwestowania objęte są unijnymi regulacjami SFDR, które mają na celu zwiększenie świadomości inwestorów w zakresie uwzględnienia czynników ESG w polityce inwestycyjnej danego funduszu. Więcej na ten temat możesz przeczytać pod linkiem: https://genprox.com/blog/znaczenie-esg-w-funduszach-pfr-ventures/.  Modelowy proces operacyjny takiego funduszu VC powinien uwzględniać aspekt ESG na każdym z etapów życia funduszu – od pozyskania inwestorów do realizacji exitów z poszczególnych spółek portfelowych.

Etap życia funduszu venture Capital

Na wstępnie należy wskazać, że regulacja SFDR dzieli produkty inwestycyjne na trzy podstawowe kategorie:

  • Fundusze ESG („dark green”) – art 9. rozporządzanie SFDR,
  • Fundusze promujące aspekt ESG („light green”) – art. 8 rozporządzenia SFDR,
  • Pozostałe.

Podstawową cechą każdej zbiorowej formy inwestowania jest zbieranie i agregacja danych dotyczących spółek portfelowych, także tych dotyczących ESG. O ile klasyczne fundusze inwestycyjne nabywają głównie instrumenty finansowe spółek publicznych, gdzie docelowo dostęp do informacji z zakresu ESG został zapewniony odpowiednimi regulacjami prawnymi (głównie dyrektywa CSRD), o tyle w przypadku funduszy Venture Capital pozyskanie informacji z zakresu ESG od spółek niepublicznych może być sporym wyzwaniem, dlatego też uznajemy, że nie należy oczekiwać wysypu produktów inwestycyjnych o charakterze „dark green” i „light green” w segmencie funduszy Venture Capital.

Obiektywne trudności w pozyskaniu danych nie oznaczają jednak, że branża Venture Capital jest głucha na zmiany rynkowe. Powstają inicjatywy skierowane właśnie do funduszy VC niespełniających standardów funduszy ESG zgodnie z SFDR, tak aby wypracować standard raportowania adekwatny dla tych form inwestycyjnych. Jednym z takich projektów jest standard wypracowany przez Invest Europe (https://www.investeurope.eu/invest-europe-esg-reporting-guidelines/esg-reporting-template/). Co ważna odniesienie do tego standardu znajduje się w wymaganiach dla przyszłych funduszy, które będą operowały w ramach PFR Ventures.

Standard Invest Europe

Standard Invest Europe dotyczy danych przekazywanych przez spółki portfelowe do funduszy oraz danych zagregowanych prezentowanych przez same fundusze VC.

Należy wskazać, że raportowanie wymagane od spółek portfelowych obejmuje dwa zakresy danych: zakres rekomendowany i zakres pełny. Przy czym zakres pełen obejmuje uszczegółowienie zakresu rekomendowanego. W poniższym artykule skupimy się na zakresie rekomendowanym, gdyż uważamy, że z uwagi na wstępny etap tworzenia narzędzi raportowych w ramach ESG oraz ograniczone zasoby po stronie spółek portfelowych, to właśnie ten minimalny zakres będzie wykorzystywany przez podmioty, które zdecydują się na raportowanie zgodnie ze standardem Invest Europe.

Poniżej prezentujemy minimalny zakres ujawnień dla spółek portfelowych, które winny być dostarczane do funduszu w cyklach rocznych (dla raportowanych metryk zachowujemy oryginalną pisownię).

Punkt

Raportowana informacja

Typ

1.1

Company name

Statyczna

1.3

Country of establishment

Statyczna

1.5

Industry classification

Statyczna

1.6

Revenue

Finansowa

1.9

Currency

Statyczna

1.10

Total number of Full Time Equivalent (FTE) employees in current reporting year

HR

1.11

Total number of FTE employees in previous reporting year

HR

2.1

Overall sustainability policy

Procedury

3.1

Total number of ESG incidents

Miara ESG

4.1

Assessment of the proportion of activities aligned with the EU Taxonomy

Miara ESG

6.1

Environmental policy

Procedury

7.1

Calculation of GHG emissions

Miara ESG

9.1

Total energy consumption

Miara ESG

9.2

Renewable energy consumption

Miara ESG

10.1

Activities in the fossil fuel sector

Miara ESG

13.1

Female Full Time Equivalent workers (FTEs)

HR

13.2

Number of women C-suite employees

HR

13.3

Anti-discrimination and equal opportunities policy

Procedury

15.1

Organic Net New Hires

HR

15.2

Total Net New Hires

HR

15.3

Annual Percent Turnover

HR

16.1

Implementation of an employee survey

Miara ESG

18.1

Health & Safety policy

HR

18.2

Number of work-related injuries

HR

18.3

Number of work-related fatalities

HR

18.4

Days lost due to injury

HR

19.1

Human rights policy

Procedury

20.1

Total number of board members

HR

20.2

Number of female board members

HR

21.1

Anti-corruption & anti-bribery policy

Procedury

22.1

Cyber security risks programme

Procedury

22.2

Privacy of employees & customers policy

Procedury

23.1

Code of Conduct

Procedury

23.2

Exposure to controversial weapons

Miara ESG

Dokładniejszy przegląd raportowanych miar wskazuje, że zakres raportowania można podzielić na kilka kategorii informacji.

Minimalne wymogi ESG

Przegląd minimalnych wymogów ESG w ramach standardu Invest Europe wskazuje, że przedstawienie tych danych przez spółki na bazie rocznej nie powinno stanowić istotnego merytorycznego wyzwania, bowiem akceptowana jest informacja o braku stosowania wybranych metryk.

Oczywiście z drugiej strony należy wskazać, że jakość tego raportowania będzie tym lepsza im bardziej aspekty ESG będą istotne dla samych spółek, zarządzających oraz inwestorów. Należy oczekiwać, że wraz ze wzrostem świadomości obowiązków raportowych ESG, wzrastać będą również oczekiwania stawiane przez inwestorów względem funduszy VC, a więc pośrednio także względem samych spółek portfelowych. Taki proces będzie dotyczył w pierwszej kolejności inwestorów profesjonalnych jakim są np. PFR Ventures oraz fundusze CVC. Cechą łączącą te dwie grupy jest fakt, że z racji skali działania podmioty te same podlegają pod obowiązek raportowania ESG i ten wymóg cedują również na podmioty zależne. W takich warunkach należy oczekiwać, stopniowego odchodzenia od minimalnego zakresu raportowania.

Ważnym elementem związanym z raportowaniem ESG, jest stworzenie wypornych procesów i narzędzi raportowych, które pozwolą na zbieranie informacji od spółek portfelowych, ich sprawną agregację i adekwatną prezentację. Historycznie fundusze VC przyzwyczajone są do pracy z danymi finansowymi i KPI-ami raportowanymi głównie przez działy finansowe. Raportowanie ESG poszerza istotnie tan zakres raportowania i wymusza zastosowanie nowych narzędzi raportowych dedykowanych stricte do tematyki ESG, tak aby możliwa była kompleksowa analiza i ocena poszczególnych projektów inwestycyjnych zarówno w obszarach biznesowych jak i tych związanych z ESG.

Podsumowanie

Obecnie termin ESG wzbudza powszechne poruszenie i niepokój w działach sprawozdawczo-raportowych. Większość z podmiotów objętych obowiązkiem raportowania ESG, mierzy się z niepewnością w zakresie obowiązków raportowych, niepewnymi terminami obowiązywania regulacji, brakiem adekwatnych narzędzi czy ekspertyzy rynkowej. Wprowadzenie nowych standardów raportowania ESG, wśród podmiotów nieobjętych ustawowym obowiązkiem raportowania ESG, może budzić wewnętrzny opór pośród tych podmiotów, tym bardziej, że dotyczy on spółek względnie małych, których zasoby finansowo-kadrowe są istotnie ograniczone.

Stoimy jednak na stanowisku, że obowiązek raportowy w ramach standardu Invest Europe będzie względnie łatwy do spełnienia przez spółki, z uwagi na relatywną łatwość w pozyskaniu danych, roczny okres raportowy oraz brak konieczności deklaracji wdrożenia wszystkich praktyk ESG.

Problemy naszym zdaniem leży zupełnie gdzie indziej, bowiem wymagania inwestorów mogą zmusić spółki portfelowe do wdrożenia procesów wewnętrznych, których samo wprowadzenie, a następnie egzekucja będą trwałym obciążeniem dla relatywnie małych organizacji. Z drugiej strony fundusze VC winny przygotować się do pozyskiwania danych istotnie różnych od historycznie otrzymywanych i wypracować efektywny model ich oceny, tak aby zbieranie danych dotyczących ESG nie było jedynie sztuką dla samej sztuki, ale niosło wartość dla samych funduszy jak i ich inwestorów.

Zachęcamy do przeczytania artykułu „Weryfikacja KNF działalności Zarządzających ASI pod kątem zgodności z ESG”

Skontaktuj się z nami

Dariusz Frańczak

Dariusz Frańczak, Dyrektor ds. wycen
dariusz.franczak@genprox.com
Tel. +48 696 011 123

Dariusz Landsberg

Dariusz Landsberg, Dyrektor zarządzający
dariusz.landsberg@genprox.com
Tel. +48 603 413 133