E-doręczenia- listy polecone w nowoczesnym wydaniu

E-doręczenia- listy polecone w nowoczesnym wydaniu

Od Nowego Roku dla wielu grup podmiotów obowiązkowe stanie się posiadanie skrzynki do e-doręczeń. To innowacyjny i bezpieczny sposób przesyłania dokumentów w formie elektronicznej, który w ostatnich latach zyskuje coraz większe znaczenie. Został stworzony, aby usprawnić procesy wymiany informacji między obywatelami, instytucjami publicznymi oraz firmami, oferując jednocześnie większe bezpieczeństwo i zgodność z przepisami prawa. W dobie postępującej cyfryzacji oraz rosnących wymagań w zakresie szybkości i bezpieczeństwa wymiany informacji, e-doręczenia stają się kluczowym elementem nowoczesnej komunikacji. Choć obowiązek jest wprowadzany stopniowo, warto działać już teraz! W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym są e-doręczenia, jakie przynoszą korzyści oraz jakie zmiany wprowadza ich upowszechnienie.

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązek posiadania skrzynki do e-doręczeń będzie stopniowo wprowadzany dla różnych grup podmiotów.

Harmonogram – od kiedy e-doręczenia 

Harmonogram wdrażania tego obowiązku przedstawia się następująco:

Od 1 stycznia 2025 roku:

    • Nowo rejestrowane podmioty: Wszystkie podmioty niepubliczne, w tym przedsiębiorcy, rejestrujący działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), będą zobowiązane do posiadania adresu do e-doręczeń już w momencie rejestracji.
    • Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego: Adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, notariusze oraz rzecznicy patentowi będą musieli korzystać z e-doręczeń od tego dnia.
    • Podmioty publiczne: między innymi organy administracji państwowej, ZUS, NFZ

Od 1 kwietnia 2025 roku:

    • Podmioty zarejestrowane w KRS przed 1 stycznia 2025 roku: Wszystkie spółki prawa handlowego i inne podmioty wpisane do KRS przed tą datą będą zobowiązane do posiadania adresu do e-doręczeń. ZASI/ASI od 1 kwietnia 2025 roku musi posiadać skrzynkę e-doręczeń.

Szczegółowy harmonogram ze spisem podmiotów jest dostępny na stronie

Harmonogram – e-Doręczenia – Portal Gov.pl

Warto zauważyć, że choć obowiązek posiadania skrzynki do e-doręczeń będzie wprowadzany stopniowo, już teraz przedsiębiorcy i obywatele mogą zakładać i aktywować swoje skrzynki, co umożliwi sprawniejszą komunikację z administracją publiczną. Dla osób fizycznych posiadanie skrzynki do e-doręczeń nie jest obowiązkowe, ale może znacznie ułatwić i przyspieszyć korespondencję z urzędami.  

Dla naszych obecnych i przyszłych Klientów oferujemy również wsparcie i w tym procesie. Nasz zespół już przetestował funkcjonalności jakie oferuje system e-doręczeń.

Założenie skrzynki jest bezpłatne i zajmuje około 3 minuty. Skrzynkę e-doręczeń można założyć na stronie gov.pl

Czym są e-doręczenia?

E-doręczenia to forma przekazywania dokumentów elektronicznych, która umożliwia potwierdzenie wysłania oraz odbioru wiadomości. Mają one moc prawną, co oznacza, że dokumenty przesłane w ten sposób są traktowane na równi z dokumentami doręczonymi w formie papierowej. Usługa ta jest szczególnie przydatna w kontaktach z administracją publiczną, wymiarem sprawiedliwości czy w biznesie.

 

Zalety e-doręczeń

  1. Bezpieczeństwo: Przesyłki elektroniczne są szyfrowane, co minimalizuje ryzyko dostępu do treści przez osoby niepowołane.
  2. Prawna skuteczność: Potwierdzenie wysłania i doręczenia stanowi dowód, który może być użyty w postępowaniach prawnych i administracyjnych.
  3. Oszczędność czasu i pieniędzy: Eliminacja tradycyjnej poczty redukuje koszty i przyspiesza procesy komunikacyjne.
  4. Dostępność: Usługi są łatwo dostępne przez internet, co pozwala na wygodne korzystanie z nich z dowolnego miejsca.
  5. Ekologiczność: Zmniejszenie zużycia papieru i energii potrzebnej do transportu przesyłek tradycyjnych.

Jak działają e-doręczenia?

Proces e-doręczeń rozpoczyna się od zarejestrowania użytkownika w systemie usług zaufania. Następnie, za pośrednictwem odpowiedniej platformy, nadawca przesyła dokument elektroniczny, który jest szyfrowany i opatrzony odpowiednim certyfikatem. Po odbiorze dokumentu przez adresata system generuje potwierdzenie doręczenia, które ma moc prawną.

Zastosowania e-doręczeń

  • Administracja publiczna: Wysyłanie decyzji administracyjnych, wezwań, zaświadczeń czy powiadomień do obywateli.
  • Sądownictwo: Elektroniczne doręczanie pism procesowych, zawiadomień o rozprawach czy orzeczeń.
  • Biznes: Przesyłanie faktur, umów oraz innych dokumentów wymagających potwierdzenia odbioru.
  • Osoby prywatne: Załatwianie spraw urzędowych bez konieczności odwiedzania placówek administracyjnych.

E-doręczenia podstawy prawne

W Unii Europejskiej e-doręczenia są regulowane przez rozporządzenie eIDAS (Electronic Identification, Authentication and Trust Services). Zapewnia ono wspólną podstawę prawną dla usług zaufania w całej UE, umożliwiając ich wzajemne uznawanie między państwami członkowskimi. Polskie regulacje są również oparte na wspomnianym rozporządzeniu.

Skontaktuj się z nami

Kinga Sienko

Kinga Sieńko

Manager ds. Relacji z Klientami i Administracji
Mail: kinga.sienko@genprox.com
Tel. +48 607 730 407

Dariusz Landsberg

Dariusz Landsberg,  FCCA nr 1144936

Dyrektor zarządzający
Mail: dariusz.landsberg@genprox.com
Tel. +48 603 413 133

 
FAQ

Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo:

  • Od 1 stycznia 2025 roku: nowe podmioty rejestrowane w CEIDG i KRS, przedstawiciele zawodów zaufania publicznego (np. adwokaci, radcowie prawni) oraz wybrane organy publiczne.
  • Od 1 kwietnia 2025 roku: wszystkie spółki i podmioty wpisane do KRS przed tą datą.
    Osoby fizyczne nie mają obowiązku posiadania skrzynki, ale jej założenie jest zalecane ze względu na wygodę i szybkość komunikacji.

Skrzynkę można założyć poprzez platformę e-doręczeń na portalu gov.pl lub u dostawców komercyjnych. Po zarejestrowaniu użytkownik otrzymuje unikalny adres, który służy do przesyłania i odbierania korespondencji elektronicznej. System zapewnia szyfrowanie przesyłek i generuje potwierdzenie doręczenia, które ma pełną moc prawną.

Nowy obowiązek ZASI/ASI, czyli posiadanie skrzynki e-doręczeń będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2025. 

Choć obowiązek jest wprowadzany stopniowo, warto działać już teraz! Aktywacja skrzynki do e-doręczeń to nie tylko spełnienie przyszłych wymogów, ale przede wszystkim możliwość łatwiejszej i szybszej komunikacji z administracją publiczną.

Tak, skrzynka e-doręczeń jest bezpłatna i założenie zajmuje około 3 minuty. Skrzynkę e-doręczeń można założyć na stronie gov.pl

Księgowość ASI, Raportowanie do KNF, Rozliczenia podatkowe i Sprawozdania

Jesteśmy liderem rynku w obsłudze funduszy VC działających jako ASI. Specjalizujemy się w strukturyzowaniu funduszy VC, księgowości i setupie podatkowym ASI. Obsługujemy blisko 70% aktywów pod zarządzaniem wszystkich ASI w Polsce. Nasz dział doradczy rocznie realizuje kilkadziesiąt projektów due diligence i wycen spółek.
Nasza platforma Fundequate pozwala zarządzać funduszem VC w nowoczesny sposób i integrować administrację ASI z back-office (administracja emisji kapitału i długu, księgowość ASI, rozliczenia z inwestorami). 

Dowiedz się na czym polega rejestracja funduszu VC i jakie są wymagane dokumenty do rejestracji ASI (Alternatywna Spółka Inwestycyjna). 

Księgowość Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej musi być prowadzona w sposób, który zapewni taką granulację danych portfela inwestycyjnego i pozyskanego kapitału, aby fundusz VC był w stanie sprostać wymogom Ustawy o rachunkowości oraz Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym alternatywnych spółek inwestycyjnych.

Zarządzający Alternatywną Spółką Inwestycyjną zobligowani są do przekazywania cyklicznej informacji analitycznej do krajowego nadzoru.  ZASI prowadzący działalność na podstawie wpisu do rejestru KNF podlegają pod coroczny obowiązek raportowania w formacie XML.

Dla funduszy Venture Capital (Alternatywne Spółki Inwestycyjne) realizujemy finansowe badania due diligence Startupu, którego efektem jest raport z przeprowadzonego badania identyfikujący kluczowe ryzyka finansowe i podatkowe.

Fundequate to platforma raportowa dla branży Venture Capital dedykowana dla Startupów, Funduszy VC i Inwestorów dająca nową jakość komunikacji i wymiany danych dla całej branży VC.